Kevätkukat

Kinkerit 2020

Kinkerit ovat kylän yhteinen kokoontuminen, johon seurakunta tuo hengellisen sisällön, opetusta ja keskustelua.

Kinkeriperinne juontuu keskiajan papiston ripitysmatkoihin, jotka kehittyivät ajan mittaan lukutaidon ja kristinopin kuulustelutilaisuuksiksi. Kinkereihin kuuluu vieläkin kasvatusta ja leppoisaa keskustelua yhteisvastuun ajankohtaisista aiheista sekä virrenveisuuta.

Tervetuloa keskustelemaan ja kohtaamaan oman lähiseudun ihmisiä. Kinkerit ovat avoimia kaikille - voit tulla mukaan muillekin kuin oman kotikylän kinkereille, eikä haittaa vaikka osallistuisit useammillekin!

Muutokset ovat mahdollisia, tarkista tiedot kirkollisista ilmoituksista (keskiviikkoisin ES keskiviikossa ja torstaisin Länsi-Saimaan sanomissa) tai tapahtumakalenterista.

Taipalsaari

ke 8.1. klo 12 Myllyrinteen palvelutalolla,  Lea Karhinen ja Kai-Jussi Jankeri.

pe 17.1. klo 13.00 Ahokkala-Paakkola-Vainikka, Anita ja Aulis Kososella, Kiveläntie 1. Mathias Junell ja Kai-Jussi Jankeri.

to 23.1. klo 13.00 Märkälä-Nieminen, Matti ja Liisa Turkialla, Toijantie 314. Mathias Junell ja Kai-Jussi Jankeri.

ke 5.2. klo 18.00 Vehkataipaleen yhdistetty kinkeripiiri (Kirvesniemi-Ampujala-Viskarila-Kattelussaari-Kuikkala-Paarmala), Vehkataipaleen metsästysmajalla, Kanavakuja 2 A. Risto Koskimäki ja Kai-Jussi Jankeri.

ti 10.2. klo 18.00 Solkei-Kurhila-Pönniälä, Marjukka Ahtiaisella, Lavatie 71. Lea Karhinen ja Kai-Jussi Jankeri.

ti 11.2. klo 18.00 Peltoi, Irma ja Timo Hovi, Suolahdentie 523. Risto Koskimäki.

ke 15.4. klo 13.00 Levänen-Haikola-Kilkinsaari-Olkkola-Herttuala, Marjut Sassi, Sassintie 65. Risto Koskimäki

su 26.4. klo 14.00 Merenlahti, Jäniksen laavu, Jäniksentie. Mathias Junell. (Sanajumalanpalvelus klo 13 )

to 21.5. klo 14.00 Jänkäsalo, metsästysmajalla, Lea Karhinen. (Sanajumalanpalvelus klo 13)

Ajankohta ja tiedot tarkentuvat vielä näiden kinkeripiirien osalta:

- Pakkala-Rehula-Laukniemi-Sammaljärvi-Saikkola

- Haikkaanlahti-Vitsai (pidetään touko-kesäkuussa)

Lemi

ma 20.1. KLO 19 Kotimäki Riitta ja Matti Huttusella, Tevaniementie 11. Lea Karhinen ja Jonna Imeläinen.
Huom! Muuttunut kellonaika

ke 22.1. KLO 14 Uimi Eeva ja Jaakko Haikolla, Lahentauksentie 408. Lea Karhinen ja Jonna Imeläinen.

ti 28.1. klo 13 Ruomi-Suoniala-Iitiä-Vetja-Remunen Enni ja Taito Poutasella, Harjunniemi 50. Lea Karhinen ja Jonna Imeläinen.

pe 14.2. klo 13 Vainikkala Irmeli ja Ilkka Uskilla, Kangasmäentie 22. Lea Karhinen ja Jonna Imeläinen.

to 5.3. klo 13 Kirkonkylä Kotiseutumuseolla, Vainikkalantie 6. Lea Karhinen ja Jonna Imeläinen.

ke 25.3. klo 13 Keskisenpää-Sorvarila-Tauri Keskisenpään kodassa, Tallahdentie 17. Lea Karhinen ja Jonna Imeläinen.

pe 27.3. klo 13 Kaamaniemen peräkylä Ruipon perikunnalla, Vesalahdentie 27. Lea Karhinen ja Jonna Imeläinen.

Savitaipale

Kinkereiden alkamisaika on klo 18.30 ellei toisin mainita.

to 9.1. Lavikanlahti Eero Lavikka, Lavikanlahdentie 161 B (Ps 3-4). Tapio Kilpiä.

ma 13.1. Kokkola-Lantta Aaro ja Mikko Kärnä, Kokkolantie 52 (1 Tess 4). Hanna Kilkkinen.

ke 15.1. Havo-Kylliälä-Lyytikkälä Helga ja Tapio Hölsä, Havontie 111 B (Mark 11). Hanna Kilkkinen ja Aino Juntunen.

to 16.1. Säänjärvi Katja Kuitto ja Esa Issakainen, Karhulantie 34 (Room 16). Tapio Kilpiä.

ma 20.1. Viiru-Survaja Ari ja Kaarina Lindqvist, Jukkalantie 29 (Room 15). Tapio Kilpiä.

ti 21.1. Lamminpää Maritta Salovaara, Jukkarankaari 30 (Mark 10). Tapio Kilpiä.

ke 22.1. Hyrkkälä-Solkei Aila ja Veikko Järvimies, Totjärvenpolku 2, (2 Kor 13). Hanna Kilkkinen ja Aino Juntunen.

ma 27.1. Rantala-Paukkula-Laari Risto ja Anu Paukkunen, Vanhankartanontie 41 (Mark 6). Hanna Kilkkinen.

ti 28.1. Jaala-Kärpänen Teuvo ja Marja-Leena Tauti, Lemintie 744, (1 Kor 2). Hanna Kilkkinen.

ke 29.1. Kirkonkylä, Marttila-Pöntylä, muut  Seurakuntakodilla, Nikkarintie 2 (Apt 5). Hanna Kilkkinen, Aino Juntunen ja Laura Peltoniemi.

to 30.1. klo 13.00 PÄIVÄKINKERIT Luotolahti Marjatta ja Risto Huusari, Partapolku 24 (Ef 1). Tapio Kilpiä ja Aino Juntunen.

ma 3.2. Purtoismäki-Myyrä-Niinimäki jne Pirkko ja Jorma Toura, Niinimäentie 88 (Ef 5). Tapio Kilpiä ja Aino Juntunen.

ke 5.2. Kaskei Asta ja Juhani Loukkola, Ramulantie 42 (Joh 17). Hanna Kilkkinen ja Aino Juntunen.

ma 10.2. Valkolanmäki-Hölsänniemi-Susivuori Riitta ja Tapani Lapatto, Niontie 265 (Room 10). Tapio Kilpiä.

ke 12.2. Suni-Nikkinen-Lapatto Anne Roschier ja Pasi Juopperi, Ruipontie 80 A (2 Kor 12). Hanna Kilkkinen ja Aino Juntunen.

to 13.2. Nikkilä Sirpa ja Jarmo Jukkara, Nikkiläntie 78 (2 Tess 3). Tapio Kilpiä.

ma 17.2. Tornio-Hämäläinen Kyllikki ja Tuomo Hämäläinen, Niemeläntie 26 (Room 9). Hanna Kilkkinen ja Aino Juntunen.

ma 2.3. Karhula-Jurvanen Marita ja Matti Jurvanen, Mikkelintie 1337 (Room 12). Tapio Kilpiä.

ke 4.3. Kuivanen-Pettilä Heimo Honkatukia, Kuivasentie 50 (Gal 3). Tapio Kilpiä ja Aino Juntunen.

to 5.3. Kaihtula Petri Lind, Anttilantie 100 (Mark 9). Tapio Kilpiä.

ke 11.3. Silonsaari-Hongisto Kaija Torkkeli, Hepoharjuntie 101 (Ef 6). Hanna Kilkkinen ja Aino Juntunen.